logo original

GYNEKOLOGICKÁ AMBULANCE

 MUDr. Halina Kačinská


  +420 608 872 851  

btn objednavka cz
RU
CZ

Hormonální profil (LH, FSH, prolaktin, progesteron, estradiol,androgeny)

Laboratorní stanovení hladiny progesteronu a luteinizačního hormonu (LH) v souvislosti s ovulací a dále folikulostimulačního hormonu (FSH), estradiolu, prolaktinu, hormonu štítné žlázy a mužských pohlavních hormonů u ženy také přispívá k diagnostice neplodnosti. Někdy hovoříme také o hormonálním profilu cyklu, což je komplexní vyšetření hormonů v různých fázích cyklu. Jde o opakovaný odběr krve, při kterém účelně stanovujeme hladinu všech dříve uvedených hormonů. Vyšetřeni pomůže zmapovat hormonální výkyvy během cyklu a významně tak přispět k jeho stabilizaci.

Kdy byste si měla nechat tyto hormony vyšetřit?

V případě, že nejste schopna otěhotnět po jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku. Za neplodnost páru je v asi 40 procentech případů zodpovědná žena a v dalších 40 procentech případů muž. Ve zbývajících 20 procentech případů je neplodnost způsobena kombinací faktorů u obou partnerů nebo sterilitou z neznámých příčin.

Luteinizační hormon (LH), folikulostimulační hormon (FSH), progesteron a estradiol se účastní řízení menstruačního cyklu. Vysoké hodnoty LH a FSH uprostřed cyklu spoušti ovulaci. Progesteron zastaví růst endometria (vnitřní vrstvy dělohy) a připraví dělohu na možné projetí oplodněného vajíčka.

Prolaktin (hormon, který se tvoří v mozku) se běžné v malém množství nachází u mužů a netěhotných žen. Jeho primární rolí je zahájit laktaci (produkci mléka v prsou), a proto se jeho hladina zvyšuje během těhotenství a ihned po porodu.

Další nejčastější příčinou zvýšené hladiny prolaktinu je prolaktinom (obvykle nezhoubný nádor podvěsku mozkového (hypofýzy) vyvolávající produkci prolaktinu). Prolaktinom může u žen způsobovat neplodnost a nepravidelnou menstruaci. Vyšší koncentrace prolaktinů v krvi způsobuje I dlouhodobé užíváni některých léků na psychiatrická onemocněni, např. tzv. antidepresiv. Interpretaci těchto hormonů ve vztahu k Vašemu zdravotnímu stavu provede Váš gynekolog, je vsak důležité si laboratorní vyšetření nechat provést.

linka ruz

Blog

načíst další stiskněte SHIFT pro načtení všech novinek načíst vše